O NAS
Zarząd GIGA PV S.A.
GRZEGORZ WIŚNIEWSKI, Prezes Zarządu GIGA PV S.A. – inżynier, ekonomista, specjalista rynku energetyki odnawialnej i technologii energetyki słonecznej. Ponadto jest twórcą Przemysłowego Panelu PV oraz inicjatorem (2020) budowy w Polsce „gigafabryk” ogniw fotowoltaicznych i modułów.
Założyciel (2001) i prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO). Jest członkiem Rady porozumienia sektorowego branży PV w rządem RP, członkiem Prezydium Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz członkiem Rady Krajowej Izby Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii. Jest dyrektorem programowym studiów podyplomowych „Energetyka odnawialna dla biznesu”.
Więcej: Curriculum Vitae (PDF)

Instytut Energetyki Odnawialnej
Większościowym akcjonariuszem spółki GIGA PV S.A. jest EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej sp. z o.o. (IEO), założony w 2001 roku jako niezależna grupa badawcza oraz pierwsze w Polsce centrum kompetencyjne i centrum badawcze energetyki odnawialnej, działające w formie spółki prawa handlowego. Zespół Instytutu posiada niezbędną wiedzę i 22-letnie doświadczenie w zakresie zagadnień z zakresu energetyki odnawialnej, począwszy od polityki energetycznej i przemysłowej, prawa, analiz ekonomicznych i finansowych w zakresie całego obszaru OZE, po kwestie techniczne i projektowe. IEO posiada również bogate doświadczenie jako doradca biznesowy (due-diligence, założenia i koncepcje rozwiązań technicznych, programy funkcjonalno-użytkowe, studia wykonalności, biznesplany, autorskie i nadzór budowlany) w procesach inwestycyjnych z zakresu energetyki odnawialnej, w szczególności słoneczne. IEO pełni również techniczną rolę doradczą w projektach budowy farm fotowoltaicznych. IEO od wielu lat współpracuje z branżą produkcji urządzeń dla energetyki słonecznej, początkowo kolektory słoneczne (od 2004 roku, kiedy to w ramach umowy licencyjnej wdrożył własne rozwiązania na bazie aluminium dla technologii kolektorów słonecznych), a od 2011 roku nieprzerwanie z branżą produkującą urządzenia dla branży fotowoltaicznej, w szczególności modułów fotowoltaicznych. IEO od 12 lat wydaje najważniejsze publikacje dla krajowego rynku fotowoltaiki, w tym cykliczny raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, przygotowywany na podstawie ankiet od firm znajdujących się na różnych etapach łańcucha dostaw. Dodatkowym efektem pracy są bazy danych firm i projektów. Najnowszy raport tematyczny dotyczy produkcji urządzeń dla fotowoltaiki pn. „Mapa Drogowa Rozwoju Przemysł PV w Polsce do 2030 roku”.
IEO wykonuje ekspertyzy dla Rządu, w tym ostatnio dla Ministerstwa Rozwoju (związanych z wdrażaniem celów OZE), Ministerstwa Spraw Zagranicznych i organów administracji państwowej (Najwyższa Izba Kontroli) oraz bezpośrednio dla agencji UE (Europejski Trybunał Obrachunkowy – w zakresie finansowania energetyki odnawialnej) oraz globalnie (UNIDO – w zakresie fotowoltaiki) oraz Banku Światowego.
IEO prowadzi studia podyplomowe i szkolenia z zakresu technologii, rynku, ekonomii OZE dla krajowych firm energetycznych i finansowych (banki: Alior Bank, BGŻ, mBank i Związek Banków Polskich) oraz krajowe organizacje biznesowe (KP Lewiatan, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, Polska Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji) i zagranicznych (izby gospodarcze w Niemczech, Francji i koncerny energetyczne). W 2019 roku IEO zorganizował klaster „Panel przemysłowy PV” łączący kluczowe krajowe zakłady produkcyjne firm w Polsce, w tym producentów modułów PV, w celach promocji produkcji PV w Polsce i w UE (local content) . W 2021 roku IEO zainicjował „Porozumienie sektorowe branży PV z rządem RP”, którego głównym celem stało wzmacnianie local content w przemyśle PV.